V četrtek, 18. 11. 2021, vas ob 10. uri vabimo na novo spletno predavanje umetnostnega zgodovinarja Donovana Pavlinca. Tokrat bomo obravnavali svetovno znan triptih Vrt zemeljskih naslad Hieronymusa Boscha.
Povezava za dostop:
https://arnes-si.zoom.us/j/91970014497?pwd=V0kvUlZucXVJUytUK2MzMjZpck9jZz09
Meeting ID: 919 7001 4497
Passcode: 721220
Predavanje bomo spletno prenašali tudi v mali dvorani IKC Šentjur (pod veljavnimi ukrepi in pogojem PCT).
Več o dogodku in umetniškem delu:
http://www.lusentjur.si/aktualno.php?a=1&id=301
Prijazno vabljeni k udeležbi in deljenju povezave z morebitnimi zainteresiranimi.
V letošnjem študijskem letu za ljubitelje umetnosti nadaljujemo z lanskoletnim uspešnim ciklom spletnih predavanj umetnostnega zgodovinarja Donovana Pavlinca.
Bosch je naslikal tri velike triptihe (druga dva sta Poslednja sodba iz leta 1482 in triptih Seneni voz iz leta 1516), ki jih je mogoče brati od leve proti desni in v katerih je bila vsaka tabla bistvena za pomen celote.
Vrt zemeljskih užitkov je Boscheva najbolj zapletena in skrivnostna stvaritev.
Ni znano ali je bil Vrt zemeljskih naslad namenjen oltarnemu nastavku, vendar je splošno mnenje, da skrajna vsebina tabel ni bila namenjena prikazovanju v cerkvi ali samostanu, ampak ga je naročil laični pokrovitelj.
Na zunanjih straneh triptiha je Bosch v tehniki grisaille (tj. slika v celoti izvedena v odtenkih sive ali druge nevtralne sivkaste barve) upodobil tretji dan stvarjenja sveta, ko so bile vode ločene od zemlje in je nastal zemeljski raj (Eden).
Na notranji strani triptiha, naslikanega v briljantnih barvah, ki so v nasprotju z barvami grisaille, je Bosch naslikal tri prizore, ki imajo skupni imenovalec pojma »greh«. Ta se prične na levi plošči v raju z Adamom in Evo in je kaznovan v peklu, upodobljenem na desni plošči. Osrednja plošča pa prikazuje raj, ki vara čute, lažni raj, predan grehu poželenja.
»Umetnine in knjige so bogastvo, ki bo vedno ostalo,« pravi latinski pregovor, zato lepo vabljeni k prijavi na spletno (ZOOM) predavanje na e-naslov info@lusentjur.si ali preko telefonske številke (03) 747 16 70, da vam pošljemo povezavo za dostop.
Predavanje bomo predvajali tudi v mali dvorani IKC Šentjur, pod pogojem PCT.