Zaradi odredbe o prepovedi javnih prireditev zaradi koronavirusa se prireditev prestavi na kasnejši čas. O nadomestnem terminu boste naknadno obveščeni.
V četrtek, 2. aprila 2020, ob 19. uri vabljeni v veliko dvorano Ipavčevega kulturnega centra Šentjur na predavanje Vzpon in propad civilizacije Majev.
Ljudstva, ki jih označujemo s skupnim imenom Maji, so ustvarila eno najbolj sijajnih in zanimivih civilizacij v zgodovini človeštva. Sorazmerno enotna kultura, katere začetki segajo v drugo tisočletje pr. n. št., se je razvila v vzhodnem delu Mezoamerike, širšega kulturnogeografskega območja, ki ustreza osrednjemu in južnemu delu današnje Mehike in severnemu delu Srednje Amerike in na katerem je v zadnjih treh tisočletjih pred prihodom španskih osvajalcev živela vrsta državno
organiziranih družb. Zakaj je ta edinstvena kultura dosegla največji razcvet v nižavjih polotoka Jukatana, v negostoljubnem okolju tropskega gozda, in zakaj je prav tam doživela tudi največjo krizo ob koncu prvega tisočletja n. št.? V predavanju bodo povzeta najnovejša dognanja, ki nudijo vse bolj prepričljive odgovore na ta in druga vprašanja in osvetljujejo posebnosti družbene ureditve Majev, njihovega gospodarstva, arhitekture, urbanizma, religije in intelektualnih dosežkov.
Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.
Kaj so piškotki?
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.
Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.
Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.
Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:
Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).
2. Izkustveni piškotki
Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.
3. Funkcionalni piškotki
Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.
4. Oglasni ali ciljani piškotki
Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.
Nadzor piškotkov
Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.
Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.
Upravljalec piškotkov
Knjižnica Šentjur OE Ipavčev kulturni center Šentjur