Skupna kmetijska politika EU 2021-2027: Izzivi v kmetijstvu v Sloveniji

Kakšno naj bo slovensko kmetijstvo leta 2030?

V petek, 8. marca 2019, med 11.00 in 14.00 uro vas vabimo v Ipavčev kulturni center Šentjur na omizje “Skupna kmetijska politika EU 2021-2027: Izzivi v kmetijstvu v Sloveniji – kakšno naj bo slovensko kmetijstvo leta 2030?” s temo "Vloga kmeta v slovenski družbi in demografski trendi na podeželju."

Udeležba na omizju je brezplačna in odprta za širšo javnost.

Na dogodek se, prosimo, prijavite na: http://bit.ly/SKP21-Sentjur


V EU se intenzivno oblikuje nov večletni finančni okvir oz. sedemletni proračun EU za obdobje med letom 2021 in letom 2027, ki ga laično imenujemo finančna perspektiva EU. Pomemben del te nove finančne perspektive je tudi Skupna kmetijska politika (SKP). Predlagana nova arhitektura SKP kot osnovo za izvedbo ukrepov SKP uveljavlja Strateški načrt SKP, ki ga bo morala pripraviti vsaka država članica, ga poslati Komisiji v potrditev, nato pa bo lahko začela izvajati ukrepe SKP. Slovenija torej potrebuje dokument, v katerem bomo zapisali vizijo slovenskega kmetijstva in razvoja podeželja za naslednje desetletje.

Javna razprava med različnimi kmetijskimi deležniki, kot tudi izven, je nujna, saj obstajajo zelo različni pogledi, v katero smer naj bi razvijali slovensko kmetijstvo. Nekateri pogledi so si diametralno nasprotni, zato je nujno javno soočenje mnenj in pravočasna vključitev vseh deležnikov v razpravo.

S tem namenom načrtujemo organizacijo sedmih okroglih miz, na katerih bi deležniki skozi razpravo oblikovali izhodišča za slovenski Strateški načrt SKP. Zaključki okroglih miz bodo v veliko pomoč MKGP pri pripravi resolucije o razvoju kmetijstva, prehrane in podeželja, ki ga pripravlja ministrstvo in bo osnova za sprejem Strateškega načrta SKP. Na MKGP namreč že od lanskega leta delujejo štiri delovne skupine, ki vključujejo tako zunanje kot notranje deležnike in sistematično zbirajo mnenja, sugestije glede oblikovanja prihodnje SKP. Predstavniki ministrstva bodo predstavili predloge teh skupin in jih na okroglih mizah soočili z ostalimi deležniki.

Evropski poslanec Franc Bogovič zelo podpira takšen pristop, saj je treba vizijo razvoja kmetijstva sprejeti v širokem dialogu. Nenazadnje tudi metodologija sprejema strateškega načrta predvideva vključitev vseh deležnikov.


Program:

1. panel - Vloga kmeta v slovenski družbi
Izpostavljena vprašanja:

  • Kdo danes sploh še kmetuje in zakaj?
  • Kdo je „pravi kmet”, aktivni kmet,...?
  • Družbena sprejemljivost kmetijstva, priznanje eko-socialnih storitev kmetijstva.
  • Ustvarjanje večje dodane vrednosti na kmetiji - kmetijske dopolnilne dejavnosti, nekmetijske dopolnilne dejavnosti,...

Govorci: mag. Tanja Strniša (državna sekretarka, MKGP), Stanko Jamnik (direktor, KGZS Zavod Celje), Matic Vizjak (inovativni mladi kmet l. 2017), Vinko But (direktor, KZ Šmarje pri Jelšah), Andrej Podpečan (Kmetija Podpečan), Sabina Stipčič (vodja nabave, Terme Olimia)

*** ODMOR ***

2. panel - Socialni in demografski trendi na podeželju
Izpostavljena vprašanja:

  • Generacijska obnova lastnikov kmetij/mladi na podeželju: Kaj storiti, da se bo čim več mladih odločilo za kmetovanje in prevzem kmetij?
  • Zmanjševanje števila kmetij: razlog za paniko ali izziv kako zaokroževati kmetije mladih prevzemnikov?
  • Kako omogočiti normalen socialni položaj tistim, ki predajo kmetije mlajšim?
  • Položaj žensk na kmetijah.
  • Sobivanje kmetov in ostalih prebivalcev na podeželju.

Govorci: mag. Tanja Strniša (državna sekretarka, MKGP), Irena Ule (predsednica, Zveza kmetic Slovenije), Doris Letina (Zveza podeželske mladine Slovenije), Rok Sedminek (predsednik, Slovenska kmečka zveza), Karolina Črešnar (kmetica leta 2017), Polona Starc (KGZS Zavod Celje)

Omizje bo povezoval evropski poslanec Franc Bogovič (SLS/EPP).

Vabljeni!

Organizator: Franc Bogovič, SLS/EPP

Nazaj

poročamo Več novic

URNIK VADB V MALI DVORANI

Sezona 2024-2025

ZUMBA in PILATES Z NINO HRIBERŠEK

PONEDELJEK: 18.00–19.00

 

Dodatne informacije...


DOSTOPNOST SPLETIŠČA

Izjava o skladnosti

Dostopnost

Vodstvo Ipavčevega kulturnega centra Šentjur se zavezuje, da bo omogočalo do...


koledar javnih dogodkov Maj 2025

Več dogodkov Najava prireditve

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Knjižnica Šentjur OE Ipavčev kulturni center Šentjur