Popeljali vas bomo po Ipavčevi poti, kjer si pri železniški postaji Šentjur lahko ogledate Muzej Južne železnice za Štajersko.
Kompleks Muzeja južne železnice Šentjur je razdeljen na posamezne enote:
- Kretniška bločna postavljalnica (Stellwekerken)
- Signalne in progovne naprave
- Parna lokomotiva serije 62 z vodnim napajalnikom in strojno lopo
- prometni in brzojavni urad, personalna fotografska soba ˝Ujeti trenutki ob železnic cesti Gradec- Celje˝, prostori transportno-manipulativne službe ter pisarna vodje muzeja v originalno obnovljenem objektu Muzeja južne železnice Šentjur.
Pot boste nato nadaljevali proti Zgornjemu trgu, kjer si boste v prostorih poleg TIC-a ogledali muzejsko zbirko Rifnik in njegovi zakladi s prikazom izkopanin od mlajše kamene dobe do prihoda Langobardov. Občudujete lahko preko 600 eksponatov razstavljenih v vitrinskih sklopih od mlajše kamene dobe do prihoda Slovanov. Poleg eksponatov je prikazana tudi rekonstrukcija prazgodovinske hiše in načina oblačenja.
Spominska soba New Swing Quarteta vas popelje v zgodovino te edinstvene glasbene skupine. New Swing Quartet nedvomno sodi v sam vrh glasbenih skupin, ki so zaznamovale drugo polovico 20. stl. na Slovenskem. Od samega začetka obstoja je presegel lokalne in nacionalne okvire. V slovenski prostor je prinesel do tedaj neznano in slovenski glasbeni tradiciji na prvi pogled tujo glasbeno izročilo, ime svoje domovine pa ponesel daleč v svet ravno zaradi vrhunske interpretacije omenjene glasbe.
Malo naprej po trškem jedru si boste ogledali še Ipavčevo hišo. Celotna razstava z naslovom Ipavci. Skladatelji in zdravniki v Šentjurju, ki je bila postavljena ob 110-letnici smrti Benjamina in Gustava Ipacev, je tudi interaktivna in opremljena s sodobno tehnologijo, z možnostjo virtualnega ogleda. Zasnovana je trodelno: v prvem nadstropju je skozi razstavo predstavljen Šentjur v 19. stoletju, od časa, ko se preseli sem Franc Ipavec (1805), do smrti Josipa Ipavca (1921), še zmeraj zdravnika in glasbenika. Drugi sklop je prikaz že omenjenega meščanskega salona, mansarda pa je namenjena razstavi o delu in življenju Alojza, Gustava, Benjamina in Josipa Ipavca. V hiši je tudi poročna dvorana, vinoteka, manjša dvorana za prireditve, na vrtu s prireditvenim prostorom pa pod starodavno lipo stojita Plečnikov vodnjak in kamnita miza. Ob Ipavčevi hiši raste trta modre kavčine, cepič najstarejše trte v Evropi z mariborskega Lenta.
Zgornji trg Šentjur, kjer večina objektov še vedno ohranja podobo z začetka 20. stoletja je že bil razglašen kot najlepše urejeno trško jedro v Sloveniji.
Pridite in spoznajte ga še vi!